top of page

ПРОЕКТИ НА СДРУЖЕНИЕ
„Добри алтернативи“

Фондацията реализира образователни, научни и бизнес проекти в областта на международните и европейските въпроси, политики и изследвания, на насърчаването на икономическото развитие и на IT развитието.

Ново поколение млади роми

Период за изпълнение: 01.09.2023 г. - 28.02.2025 г.

Сдружение "Добри алтернативи" е партньор по проект "Ново поколение млади роми", финансиран от Европейската Програма Еразъм+

 

Опазване на белооката потапница

Период за изпълнение: 18.12.2020 г. - 18.12.2023 г.

Проект BG16M1OP002-3.027-0001 Изпълнение на мерки от Плана за действие за опазване на белооката потапница (Aythia nyroca) в Република България

 

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие.

SchoolMe 
Digital bottom-up approaches to citizenship education

Период за изпълнение: 

24 месеца

Проектът e разработен от сдружение „Добри алтернативи“ по програма „Еразъм+“, сектор „Училищно образование“.


Основната цел на проекта е прилагането на подходи „от долу нагоре“ в подкрепа на гражданското образование в училищата чрез разработване на уеббазирани инструменти за насърчаване на гражданското участие.

Ролята на селското читалище в местното развитие

Период за изпълнение:

2017г.

Проектът бе финансиран от Програмата на ООН за развитие – България.

 

Проектът бе поръчан от Фондация за развитие „Читалища“ с подкрепата на Програмата на ООН за развитие – България.

Методика за разработване на местна/регионална стратегия за развитие – Местен дневен ред 21

Период за изпълнение:

2007 г.

Проектът бе финансиран от Програмата на ООН за развитие – Регионален офис Братислава.


Проектът е насочен към нуждата от систематичен подход и методологически напътствия за прилагането на принципа на партньорство в местното/регионалното планиране, изпълнение и мониторинг. Основната цел на проекта бе да се повиши капацитетът на общините и областите за прилагане на принципа на партньорство при съвместни проекти с различни заинтересовани страни.

Регионална инициативна група за интеграция на малцинствата Места – Чепино

Период за изпълнение:

2005 г. – 2006 г.

Проектът бе финансиран от програма ФАР – Развитие на гражданското общество.


Основната цел на проекта бе интеграция на малцинствата от Регион Места – Чепино чрез прилагане на подхода „Лидер“ за местно управление от горе надолу и създаване на Регионална инициативна група (РИГ).

Туристическа инвентаризация в общините Гърмен и Сатовча

Период за изпълнение:

2004 г. – 2008 г.

Проектът бе финансиран от Европейската програма за побратимяване на градове чрез Френската национална асоциация за културно наследство.  


Основната цел на проекта бе създаване и укрепване на сътрудничеството между общините Гърмен и Сатовча и френската община Лектур.

Годишна среща на Европейската мрежа за развитие PREPARE

Период за изпълнение:

Септември - Октомври 2004 г.

Проектът бе подкрепен от Фондация МОТТ, ФРМС, Германско дружество за техническа помощ (GTZ), Институт „Отворено общество“. 

 

PREPARE е инициатива на национално и международно ниво за развитие на селските райони. Програма PREPARE има за цел да укрепи гражданското общество и сътрудничеството между заинтересовани обществени групи, местни власти и правителството. Основен акцент в тази дейност е овластяването на общностите от селските райони да участват във вземането на решения. В много от европейските страни са създадени селски парламенти, които представляват интересите на хората и преговарят с националните правителства по формиране на политиките за развитие.

Създаване на социален център за борба с бедността в община Разлог

Период за изпълнение:

2004 г. – 2005 г.

Проектът бе финансиран от Департамента за международно развитие (DFID) – Великобритания.


Основната цел на проекта бе намаляване на бедността и подобряване на качеството на живота в община Разлог чрез насърчаване на благотворителността, развитие на социалните услуги и укрепване на гражданското общество.

И аз искам да бъда ученик

Период за изпълнение:

2002 г. – 2005 г.

Проектът бе подпомогнат от Програмата на ООН за развитие – България, Програма „Матра“ на Посолството на Кралство Холандия, Дипломатически клуб – България, частни дарения.


Основната цел на проекта бе да се подобрят познанията по български език на деца от турски и ромски произход от община Асеновград. Децата бяха обучавани в продължение на три месеца през лятото от учители от училище „Никола Вапцаров“ и помощник-учители от местното ромско сдружение „Общество 21“.

bottom of page