
.png)
Методика за разработване на местна/регионална стратегия за развитие – Местен дневен ред 21
Период за изпълнение:
2007 г.
Проектът бе финансиран от Програмата на ООН за развитие – Регионален офис Братислава.
Проектът е насочен към нуждата от систематичен подход и методологически напътствия за прилагането на принципа на партньорство в местното/регионалното планиране, изпълнение и мониторинг. Основната цел на проекта бе да се повиши капацитетът на общините и областите за прилагане на принципа на партньорство при съвместни проекти с различни заинтересовани страни. Тя бе постигната чрез три специфични цели:
-
документиране на добрите практики и поуките в България в областта на стратегическото планиране с участие на заинтересованите страни при изпълнение на различни програми, мониторинг и оценка в периода 1997 – 2007 г.;
-
изготвяне на препоръки за подобряване на вертикалното и хоризонталното сътрудничество;
-
разработване на наръчник за прилагане на принципа на партньорство в процеса на местното/регионалното развитие.
Целеви групи:
-
общински и областни администрации;
-
НПО;
-
представители на частния бизнес.
Публикации по проекта:
1. На английски език: Marinov, V., T. Shoumkova. Toolkit for Partnership Based Preparation and Implementation of Local/Regional Development Strategy. UNDP Bratislava Regional Center, 2007. – 121 p.
2. На български език: Маринов, В., Т. Шумкова. Ръководство за разработване и изпълнение в партньорство на местна/регионална стратегия за развитие. ПРООН, Регионален център Братислава, 2007. – 126 с.
Макар и на пръв поглед теоретично, Ръководството се основава на собствения опит на авторите и наблюдение на значителен брой процеси на планиране в партньорство на местно и регионално ниво, най-вече в България. Вземайки предвид общите принципи на планирането на развитието и планирането с участие, авторите започват с най-типичните недостатъци и проблеми и формулират ключовите принципи и насоки за изграждане на партньорства за планиране и осъществяване на отделните фази от процеса на планиране с участие. Ключовите въпроси във всяка глава са илюстрирани и подкрепени с конкретни примери и успешни (или неуспешни) практики.
Място на изпълнение: гр. София
Стойност на проекта: 26 000 лв.